:دادسرای نوجوانان درقانون جدید ج 5

  • ارسال شده در تاریخ : 20 خرداد 1395
  • توسط: admin
  • نظرات : 0
  • موضوع: ---

مبحث سوم :دادسرای نوجوانان

قانون آیین دادرسی کیفری جدید برای رسیدگی به کلیه جرایم اطفال، دادگاه خاصی را با نام دادگاه اطفال و نوجوانان با ریاست ریس دادگستری یا ریس کل دادگاهای شهرستان مرکز استان پیش بینی کرده است  ودرمعیت ان دادسری نوجوانان  به سرپرستی یکی از معاونان دادستان جهت انجام تحقیقات مقدماتی تمامی جرائم افراد 15تا18سال پیش بینی شده است.

دادگاه اطفال و نوجونان علاوه بر یک قاضی واحد٬ دو مشاور نيز حضور دارد، قانونگذار در این قانون نيروهای انتظامی را ملزم کرده که در نيروهای انتظامی پليس پرونده اطفال و نوجوانان تشکيل شود تا به پرونده این متهمان توسط این ضابطين رسيدگی شود.  

در دادسرای اطفال و نوجوانان تفاوت ها و تسهيلاتی برای اتهامات این متهمان در نظر گرفته شده است. یکی از موارد آن این است که قرارهای تامينی که صادر میشود با قرارهایی که در دادسرای عمومی برای بزرگسالان صادر میشود٬ متفاوت است و دادسرای نوجوانان و اطفال از والدین طفل میخواهد که هر زمان که نياز است طفل در دادسرا حاضر شود،اگر طفل بالای 15 سال سن داشته باشد اگر برای وی دادگاه به عنوان قرار تامين وثيقه بخواهد و طفل نتواند وثيقه را تهيه کند در این زمان٬ قرار نگهداری موقت طفل در کانون اصلاح و تربيت صادر میشود . 

مبحث سوم: دادسری نظامی

به منظوررسیدگی به جرایم خاص اعضای نیروی مسلح تشکیل شده است ،دادستانی و دادگاههای نظامی بخشی از قوه قضائیه کشور و مشمول اصول مربوط به این قوه هستند. در حال حاضر صلاحیت‌های سازمان قضایی نیروهای مسلح بر اساس مصوبات مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و اجازه خاص از رهبر، رسیدگی به این موارد می‌باشد :

گفتار اول :صلاحیت دادسری نظامی

•جرایم خاص نظامی و انتظامی اعضاء نیروهای مسلح

•جرایم مرتبط با وظایف پرسنل وزارت اطلاعات 

•جرایمی که در حین تحقیقات و رسیدگی به جرایم خاص نظامی کشف می‌شود

•جرایم اسرای ایرانی واسرای بیگانه در کشور

گفتاردوم :شیوه رسیدگی دادسرا نظامی

رسیدگی در سازمان قضایی نیروهای مسلح مانند دادگستری دو مرحله‌ای بوده و به همین جهت پس از ارسال گزارش یا طرح شکایت ، ابتدا پرونده در دادسرای نظامی تشکیل و تحقیقات مقدماتی توسط بازپرسان و دادیاران، زیر نظر دادستان انجام می‌شود. در صورتیکه دلایل کافی برای احراز وقوع بزه وجود داشته باشد، پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه نظامی ارسال می‌شود تا پس از انجام محاکمه، حکم مقتضی صادر گردد. وظایف دادستان نظامی همان وظایفی است که برای دادستا ن عمومی وانقلاب ومقامات قضایی این دادسرا مقرر شده است .

مبحث چهارم :دادسری ویژه روحانیت

دادسرا و دادگاه ويژه روحانيت در خرداد سال 1366 شمسي به امررهبر فقيد انقلاب حضرت امام خميني (ره)، تاسیس گردید. در سال 1369 آئين نامه‌اي شامل 47 ماده و 10 تبصره تنظيم شده بود،و مورد موافقت مقام رهبري قرار گرفت.

  در ماده اول آئين نامه مذكور چنين آمده است كه: به منظور پيشگيري از نفوذ افراد منحرف و تبهكار در حوزه‌هاي علميه، حفظ حيثيت روحانيت و به كيفر رساندن روحانيون متخلف، دادسرا و دادگاه ويژه روحانيت تحت نظارت عاليه مقام معظم رهبري با وظايف و تشكيلات و اختيارات زير ايجاد مي‌گردد.

گفتار اول: وظايف دادسرا و دادگاه ويژه روحانيت:  

  دادسرا و دادگاه ويژه روحانيت طبق اصول 5 و 57 قانون اساسي تا زماني كه رهبر معظم انقلاب اسلامي ادامه كار آن را مصلحت بدانند به جرائم اشخاص روحاني رسيدگي خواهد كرد و پرداخت حقوق و مزاياي قضات و كاركنان آن تابع مقررات مربوط به قوه قضائيه مي‌باشد.واهم وظایف ان بشرح ذیل است.

 1. اقدامات لازم جهت پيش‌گيري از وقوع تخلفات و جرايم در محدوده مسائل قضايي؛

   2. ارشاد در امور خلاف شأن؛

   3.رسيدگي به جرايم روحانيون و پرونده‌هايي كه به نحو مؤثري با اهداف اين دادسرا مرتبط است.   اما روحاني به چه كسي اطلاق مي‌شود: طبق ماده 16 روحاني كسي است كه مُلَبَّس به لباس روحانيت باشد يا در حوزه، مشغول تحصيل باشد يا اگر به كار ديگري مشغول است، عرفاً روحاني محسوب گردد.

.گفتار اول : تشكيلات دادسرا و دادگاه ويژه روحانيت:

1-   دادسرا؛ دادستان ويژه روحانيت از طرف مقام معظم رهبري منصوب مي‌شود. وي مسئوليت، رياست و نظارت همه دادسراها را بر عهده دارد و داراي معاون قضايي، سياسي، اداري مالي و... پیشگیری مي‌باشد عزل و نصب دادستان‌ها و دادياران دادسراهاي ويژۀ شهرستان، به عهده دادستان منصوب است؛ به علاوه در ماده 14 تصريح شده است كه: دعاوي حقوقي و مدني عليه روحانيون مطابق قوانين در دادگاه‌هاي مدني و حقوقي رسيدگي خواهد شد مگر موارد خاصي كه بر حسب ضرورت رسيدگي آن به نظر دادستان منصوب در دادگاه ويژه، اصلح باشد.

2-   دادگاه؛ حاكمِ شرع شعبۀ اول دادگاه از سوي مقام رهبری منصوب مي‌گردد، ساير قضات دادگاه هم حسب مورد طبق نظر رهبري نصب مي‌گردند. در آئين نامه تمامي كشور به 10 منطقه تقسيم شده است كه عبارتند از: تهران، قم، مشهد، اصفهان، شيراز، تبريز، ساري، اهواز، كرمان، همدان.

گفتار دوم :مجازات دادگاه ویژه روحانیت

  مجازات‌ها در احكام اين دادگاه‌ها مي‌تواند از خلع لباس تا مجازات‌هاي اسلامي از نوع حدود، قصاص، ديات، تعزيرات و بازدارنده باشد. احكام دادگاه‌هاي ويژه روحانيت قطعي است مگر در موارد تجديد نظر خواهي فوق العاده (اشتباه قاضي كه خود يا قاضي ديگري پي به اشتباه برده باشد، دادستان منصوب، رأي صادره را خلاف شرع بداند و مواردي كه ثابت شود قاضي، صلاحيت رسيدگي نداشته است.) در خصوص شركت وكيل در اين دادگاه‌ها تا سال 70 اختلاف نظرهايي وجود داشت كه در تاريخ 11/7/70 مجمع تشخيص مصلحت نظام در حل اختلاف بين مجلس و شوراي نگهبان به اصحاب دعوا حق دادند كه از وكيل بتوانند استفاده كنند. در مورد اجراي دستورات و احكام آن، كليه ضابطين دادگستري موظف به اجراي دستورات دادسراي ويژه مي‌باشند.

نکته: در مورد دادگاه ويژه روحانيت:

مرجع حل اختلاف در صلاحيت نمي‌توان ديوان عالي را مرجع به حساب آورد. چون ديوان وابسته به قوه قضائيه است و دادگاه ويژه خارج از قوه قضائيه است و ديوان، نظارت اداري و بازرسي بر دادگاه ويژه نمي‌تواند داشته باشد.

 

Tags

درباره نویسنده : admin

برای admin توضیحی وارد نشده است !

ارسال نظر

نظرات دیگران

در حال حاضر نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید !

گناپا

پايگاه خبري و اطلاع رساني شهرستان گناباد- گناباد20

Fatal Error: could not open XML input (http://gonabad20.ir/index.php?format=feed&type=rss)

هفته نامه فرهنگی،اجتماعی،اقتصادی نامه گناباد

Fatal Error: could not open XML input (http://namehgonabad.ir/feed/)

پايگاه خبري شهرستان گناباد

پایگاه خبری تحلیلی ندای گناباد

پايگاه خبري اطلاع رساني بيدخت

Fatal Error: could not open XML input (http://beidokhtnews.ir/index.php?format=feed&type=rss)

پایگاه اطلاع رسانی بجستان تایمز

Fatal Error: could not open XML input (http://bajestantimes.ir/feed/)