موانع تعقیب دعوای عمومی

  • ارسال شده در تاریخ : 25 مرداد 1395
  • توسط: admin
  • نظرات : 0
  • موضوع: مقالات

موانع تعقیب دعوای عمومی : 

با نگاه به قوانین شکلی ایران اسلامی دعاوی به طور کلی به دو بخش تقسیم می شوند :

1-   دعاوی خصوصی : که موضوع آیین دادرسی مدنی است .

2-   دعاوی عمومی  یا رفتارهایی که بر خلاف نظم عمومی است و قانونگذار آنرا جرم قلمداد نموده است : که موضوع آیین دادرسی کیفری است .

تعقیب دعوای عمومی بر عهده ی دادستان (مدعی العموم) است ،تعقیب دعوای خصوصی بر عهده ی خواهان (شخص خصوصی) است .

  گاه باوجود تحقق جرم واجتماع شرایط لازم برای تعقیب متهم عواملی وجود دارد که مانع به جریان افتادن تعقیب کیفری ویادرصورت جریان افتادن تعقیب مانع ادامه تعقیب است .این موانع عبارتند از :

1-   مصونیت ها         2-   اناطه           3-   جنون متهم

الف .مصونیت ها (مصونیت سیاسی ، مصونیت قضایی و مصونیت پارلمانی )که به اختصار بیان می گردد

1 ـ مصونیّت پارلمانی : منظور از مصونیت ،عدم امکان تعقیب جرم شخص ویا اشخاص به دلیل موقیعت اجتماعی یا سیاسی خاصی است که ان شخص برخوردار است . ،نمایندگان مجلس برای اینکه بتوانند با آزادی کامل وظایف خود را انجام دهند باید از مصونیت جزائی برخوردار باشند ، در غیر این صورت در مقابل قوای مجریه و قضائیه استقلال کامل نخواهند داشت ، که در واقع مصونیت ماهوی یا عدم مسئولیت در ابراز عقیده و نطق و یا رأی خود در مقام ایفاء وظائف نمایندگی است که در اصل ۸۶ قانون اساسی پیش بینی شده است .متاسفانه در حال حاضر نمایندگان مجلس باوجود اصل ۸۶ دارای مصونیت از تعقیب و یا مصونیت از تعرض نیستند .

2ـ مصونیّت سیاسی : این مصونیت  عبارت ازمصونیت نمایندگان دیپلماتیک یک دولت درقلمرو دولت دیگر که مأمور سیاسی مصون است و نمی توان آن را مورد توقیف و بازداشت قرار داد . البته این مطلق نیست و کشور مطبوع (کشور آن مأمور سیاسی) می توان طبق مقررات حاکم در آنجا مأمور سیاسی را مورد محاکمه و تعقیب قرار دهد .

3ـ مصونیت تشریفاتی : مصونیتی است که در آن متهم قابل تعقیب است ولی قانونگذار تعقیب متهم را منوط به رعایت یک سلسله تشریفات و کسب اجازه از مقامات صالح قانونی کرده است .

ـ اولین گروهی که دارای این تشریفات ) مصونیت( هستند 

 

الف – روسای قوای سه گانه  تامشاوران  اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام،شورای نگهبان

به موجب ماده 307- رؤسای قوای سه‏گانه و معاونان و مشاوران آنان، رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای شورای نگهبان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، وزیران و معاونان وزیران، دارندگان پایه قضائی، رئیس و دادستان دیوان محاسبات، سفیران، استانداران، فرمانداران مراکز استان  هستند، که رسیدگی به اتهام انها حسب مورد، در صلاحیت دادگاه‌های کیفری تهران است،

تبصره 1- شمول این ماده بر دارندگان پایه قضائی و افسران نظامی و انتظامی در صورتی است که حسب مورد، در قوه قضائیه یا نیروهای مسلح انجام وظیفه کنند.

تبصره 2- رسیدگی به اتهامات افسران نظامی و انتظامی موضوع این ماده که در صلاحیت سازمان قضائی نیروهای مسلح می‌باشد، حسب مورد در صلاحیت دادگاه نظامی یک یا دو تهران است.

ب-مشاوران وزیر،بالاترین مقام سازمانها ،مدیران کل ،شهرداران مراکز استان 

ماده 308- رسیدگی به اتهامات مشاوران وزیران، بالاترین مقام سازمان‌ها، شرکتها و مؤسسههای دولتی و نهادها و مؤسسه‏‌های عمومی غیردولتی، مدیران کل، فرمانداران، مدیران مؤسسه‌ها، سازمان‌ها، ادارات دولتی و نهادها و مؤسسه‌‏های عمومی غیردولتی استان‌ها و شهرستان‌ها، رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، شهرداران مراکز شهرستان‌ها و بخشداران، حسب مورد، در صلاحیت دادگاههای کیفری مرکز استان محل وقوع جرم است، مگر آنکه رسیدگی به این اتهامات به موجب قوانین خاص در صلاحیت مراجع دیگری باشد.

ماده 309- صلاحیت دادگاه برای رسیدگی به جرائم اشخاص موضوع مواد (307) و (308) این قانون، اعم از آن است که در زمان تصدی سمتهای مذکور یا قبل از آن مرتکب جرم شده باشند.

ج-قضات دادگستری

 ، برای تعقیب کیفری یک قاضی ابتدا می بایست با ارسال دلایل و مدارک مربوط به دادسرای انتظامی قضات و پس از بررسی آن دادسرا در صورت احراز بزهکاری قاضی از شغل قضایی معلق و پس از تعلیق ، به اتهامات وی در دادگاه های تهران رسیدگی می شود . قضات مصونیت شغلی هم دارند یعنی طبق اصل ۱۶۴ قانون اساسی قاضی را نمی توان بجز مواردی که قانون تعیین کرده است از شغل خود معلق یا منفصل کرد ، علت این است قاضی با آسودگی خاطر و بدون نگرانی به خدمت خود ادامه دهد .

د ـ اعضاء نیروهای مسلح:

در مورد فرماندهان رده تیپ مستقل و بالاتر می باشد که باید از طرف دفتر ویژه سازمان قضایی انجام میشود و به جرائم آنان نیز دز محاکم نظامی تهران رسیدگی می شود و این در مورد نظامیان دارای درجه سرتیپی و بالاتر است و همچنین سرتیپ۲ هم اگر شاغل در محل سرلشکری باشد به جرائم آنان در تهران رسیدگی می شود .

 

Tags

درباره نویسنده : admin

برای admin توضیحی وارد نشده است !

ارسال نظر

نظرات دیگران

در حال حاضر نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید !

گناپا

پايگاه خبري و اطلاع رساني شهرستان گناباد- گناباد20

Fatal Error: could not open XML input (http://gonabad20.ir/index.php?format=feed&type=rss)

هفته نامه فرهنگی،اجتماعی،اقتصادی نامه گناباد

Fatal Error: could not open XML input (http://namehgonabad.ir/feed/)

پايگاه خبري شهرستان گناباد

پایگاه خبری تحلیلی ندای گناباد

پايگاه خبري اطلاع رساني بيدخت

Fatal Error: could not open XML input (http://beidokhtnews.ir/index.php?format=feed&type=rss)

پایگاه اطلاع رسانی بجستان تایمز

Fatal Error: could not open XML input (http://bajestantimes.ir/feed/)